A może by tak coś zmienić?

7 września 2017

Bądźmy wyrozumiali dla siebie!

Jak często wciąż karzemy się za błędy z przeszłości? Rozpamiętujemy własne porażki i niedociągnięcia, sytuacje, w których powiedzieliśmy za dużo lub nie odezwaliśmy się wcale.

Każdy z nas ma na swoim koncie jakieś sukcesy – zarówno te małe – których często nie zauważamy, jak i te duże, ale również porażki. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem i po naszej myśli. Czasami bez względu na to jak bardzo się staramy, nie wychodzi nam.

Zachęcam do tego, byśmy wykazali się większą wyrozumiałością w stosunku do siebie i przestali się biczować swoją niedoskonałością.polar-bear-2470445__340

Nie ma na świecie człowieka, który by odnosił same sukcesy, nigdy by się nie mylił,czy nie podjął złych decyzji.

Czasami robimy wszystko, by je ukryć przed innymi, a nawet przed samym sobą. Nie chcemy się z nimi zmierzyć, wolimy udawać, że nie istnieją. Innym razem z kolei wyolbrzymiamy je do tego stopnia, że wszyscy inni są dobrzy, a my beznadziejni. Warto zatem zachować pewien balans, zrozumieć, że nie wszystko w nas jest doskonałe, ale też nie jest tak, że jesteśmy totalnie do niczego.

Wybacz sobie swoje błędy, niedoskonałości i porażki!

Nie każda decyzja, którą podjęliśmy okazała się z perspektywy czasu słuszna. Jednak zamiast stale to rozpamiętywać i wciąż czuć się źle z tego powodu zastanówmy się:

„Kiedyś Edison usłyszał, że zanim odkrył żarówkę popełnił ponad 10 000 błędów. Jednak on stwierdził, że nie odniósł porażki, a jedynie odkrył 10 000 sposobów, które nie działają.”

Zastanówmy się jaką informację zwrotną dostaliśmy z każdej sytuacji, która nie poszła po naszej myśli i idź dalej. Odpuśćmy sobie. Nie chowajmy urazy do siebie, ani do inny osób, które w jakikolwiek sposób nas skrzywdziły. Dzięki tym wszystkim wydarzeniom, które miały miejsce w naszym życiu, dziś jesteśmy tą osobą, którą jesteśmy. To one nas ukształtowały. Nie wypierajmy się naszej przeszłości, nie pozwólmy też, by wpływała na naszą przyszłość. Wybaczmy sobie bycie nieidealnym, wybaczmy sobie wszystkie negatywne działania, porzućmy ten zbędny balast, który stale ze sobą dźwigamy.

Zamiast zatem stale się biczować swoimi porażkami i niepowodzeniami, zamiast porównywać się do innych i wciąż czuć się gorszym warto zapytać siebie:

Każda porażka ma sens tylko wtedy, gdy wyciągamy z niej lekcję, gdy zastanowimy się co w przyszłości możemy w podobnej sytuacji zrobić inaczej. Starajmy się też każdego dnia być chociaż odrobinę lepszym od siebie, z dnia poprzedniego. Jeśli mamy przed sobą jakiś duży, ważny cel to zamiast się zniechęcać, że jego osiągniecie nie przychodzi tak łatwo i tak szybko jakbyśmy sobie życzyli – zastanówmy się jakie małe kroki możemy codziennie wykonać, by choć odrobinę się do niego zbliżyć.

 halo-2646333__340

Nic co jest warte uwagi i osiągnięcia nie przychodzi znienacka!

Przeważnie potrzebne jest włożenie wysiłku, pracy, systematyczne działanie, które czasami kompletnie nie pójdzie po naszej myśli. Ale wtedy zamiast się zniechęcać warto się zastanowić, co zrobić, by było lepiej. Nie porzucajmy swoich marzeń i pragnień tylko dlatego, że droga do nich jest dłuższa i bardziej wyboista niż na początku myśleliśmy.

W życiu nie przewidzimy wszystkich trudności, jakie mogą pojawić się po drodze ku naszym pragnieniom, ale zawsze wtedy mamy wybór: iść dalej lub zejść z powrotem na dół.

„Wytrwaj i wiedz, że porażki są czymś nieuniknionym. Są niezbędnym elementem sukcesu. To one uczą Cię co działa, a co niekoniecznie wychodzi, to one budują Twój charakter i sprawdzają determinację. Za każdym razem, gdy zechcesz się poddać zdecyduj, że zrobisz tylko jeden krok. Jeden mały krok, ale wciąż do przodu, a pewnego dnia zamiast marzyć o szczycie, będziesz oglądał z niego widoki.”

Nieważne w jakim punkcie swojego życia dziś jesteśmy, nigdy nie jest za późno, byśmy zdecydowali się żyć tak, jak pragniemy. Nasze dotychczasowe wybory sprawiły, że nasze życie dziś wygląda tak, a nie inaczej. Jednak nasze obecne decyzje sprawią, że może wyglądać zupełnie inaczej.

Zapamiętaj! To Ty wybierasz, w którą stronę chcesz podążać i jakie pragnienia chcesz zrealizować. To Ty decydujesz, czy przeszłość wciąż będzie Cię blokować, czy strach przed porażką będzie Cię wstrzymywał, czy też postanowisz codziennie wykonać jeden mały krok.