Jak przetrwać dzień w pracy? Złośnik, maruda, chole……

24 maja 2017

girl-1064659__340Otrzymaliśmy pracę w firmie, jednak nie wiemy z kim będziemy pracować.

Co robić, gdy zakład pracy tworzą ludzie (pracownicy), z którymi trudno się pracuje? Jak się zorganizować i pracować, by nie zwariować?

W pracy spotkamy różnych ludzi. Z częścią dogadamy się świetnie, z innymi trudno nam się będzie porozumieć nawet w podstawowych kwestiach. To jest naturalne. By jednak nie okazało się, że relacje ze współpracownikami psują nam dzień spędzany w pracy, najlepiej zastosować się do kilku prostych rad, które powinny pozwolić na przetrwanie dnia w każdych warunkach.

1) Bądźmy mili, uśmiechnięci

Pamiętaj uśmiech jeszcze nikogo nie zabił, pomógł zaś w wielu sytuacjach!

Niezależnie od tego, z kim pracujesz, postaraj się być zawsze uśmiechnięty. Wychodząc z inicjatywą i witając się radośnie od progu, może się okazać, że zyskasz najwięcej, bo będziesz potrafił zmienić nastawienie współpracowników. Pamiętaj też, że uśmiech jest zaraźliwy. Kto wie, może zmienisz przyzwyczajenia swoich współpracowników i – zamiast zrzędzić, marudzić, narzekać czy złościć się – po prostu zaczną się uśmiechać?

2) Pomagajmy wtedy, gdy możemy

office-1209640__340Czasem każdy z nas ma  zły dzień, bo być może nie wiemy, w jaki sposób wykonać zadanie, które zostało nam zlecone.

Jeżeli potrafimy pomóc, to po prostu zróbmy to. W ten sposób nie tylko pokażemy, że potrafimy pomóc, lecz także będziemy mogli liczyć na pomoc wówczas, gdy sami będziemy mieli problem. W dłuższej perspektywie takie działanie jest po prostu opłacalne.

 

3) Nie plotkujmy

Nowy pracownik w firmie? Jak każdy potrzebuje czasu, by wdrożyć się w obowiązki. Zamiast mu przeszkadzać lub obgadywać braki w umiejętnościach, lepiej mu pomóc. Zyskać można świetnego współpracownika.

Biurowe ploteczki poznał chyba każdy, kto miał możliwość pracować w biurze. Złotą zasadą jest jednak, by nie dopuścić do tego, by miały one miejsce. Dzięki temu można uniknąć wielu kłopotów. Takie rozwiązanie się sprawdza.

4) Bądźmy asertywnibusiness-19156__340

I ta cecha bardzo przydaje się w biurze. Warto wytyczyć jasną granicę – warto pomagać i należy to robić, ale nie oznacza to, że będziemy wykonywać pracę za kogoś.

5) Życie prywatne? Nie w pracy! Problemy zostawmy za progiem!

Praca to miejsce, w którym mamy się realizować zawodowo. Problemy z życia osobistego lepiej zostawić na progu firmy. Takie rozwiązanie pozwoli nie tylko uniknąć plotek – nie każdy współpracownik chce słuchać naszych problemów w czasie, który przeznaczony jest na wykonywanie kolejnych zadań.

6) Nie krytykujmy

Nikt z nas nie lubi być krytykowanym. Współpracownicy mogą się pomylić lub o czymś zapomnieć. Zamiast krytykować, warto pokazać zrozumienie i zaoferować pomoc. Krytykanctwo jeszcze nikomu nie pomogło w zbudowaniu dobrej, sprzyjającej pracy atmosfery w miejscu zatrudnienia. Widzisz, że w firmie można coś ulepszyć? Rzuć pomysł, sprawdź, w jaki sposób inni do niego podejdą.

7) Doceniajmy innych

action-2277292__340 Czasem wystarczy po prostu docenić swoich współpracowników, by poczuli się oni lepiej. To również się sprawdza. Pochwalenie kolegi czy koleżanki zajmujących biurka naprzeciwko wcale nie oznacza, że robią oni więcej niż ty. Warto jednak nagradzać się wzajemnie za drobne sukcesy. Wówczas zespół pracuje jeszcze wydajniej.

 

Pamiętajmy, że tymi trudnymi współpracownikami możemy być my sami.