Jak unikać błędów komunikacyjnych?

6 marca 2017

„Jeżeli nie ma komunikacji, nie ma istoty ludzkiej” – Francisco Garzón Céspedes

Skuteczna komunikacja jest  fundamentalną rzeczą dla relacji międzyludzkich.

Błędy komunikacyjne, które popełniamy, mogą  i przysparzają nam sporo problemów. Sposób, w jaki się komunikujemy może zniszczyć nasze relacje z innymi. Jak to jest możliwe? Błędy komunikacyjne dają obraz naszej osoby, który niekoniecznie zgadza się z tym, kim naprawdę jesteśmy i co chcemy wyrazić.

 

Sprawdzaj powtórnie swoje wiadomości tekstowe

Wiadomości tekstowe to prosta i szybka forma komunikacji o wielu zaletach. To, co jest zapisane, jest o wiele jaśniejsze i bezpośrednie. Jednakże niewielu z nas pisze z taką samą szybkością jak mówi lub myśli,a to natomiast wymusza pewne przesunięcie czasowe, co może w konsekwencji doprowadzić do napisania innej wiadomości, niż chcieliśmy na początku. do opacznego zrozumienia przekazu może przyczynić się niewłaściwe zastosowane wyrażenia, idiomu, błędów gramatycznych, autokorekta  i inne.

 

Najtrudniejsza część komunikacji to usłyszenie tego, co nie zostało wypowiedziane.”

-Peter Drucker

Nie przekazuj złych wiadomości poprzez sms czy email

Wiele z nas czuje dyskomfort w przekazywaniu złych, smutnych czy też tragicznych wiadomości. By uniknąć tego przykrego momentu, przekazuje je za pomocą poczty elektronicznej, lub co gorsza, SMSa. Tego typu przekaźniki nie łagodzą wiadomości ale są zaczątkiem nieporozumień. Poza tym traci się przy tym siłę, jaką posiada mowa ciała, więc nie jesteśmy  w stanie wyrazić naszych intensywnych emocji.

Dlatego kiedy musimy przekazać przykre wiadomości lub porozmawiać o czymś delikatnym, nie uciekajmy się do komunikacji pisemnej, raczej porozmawiajmy z daną osobą twarzą w twarz. W ten sposób istnieje mniejsza szansa, że błędy komunikacyjne staną na naszej drodze. Bezpośrednie zwracanie się do rozmówcy pozwala nam obserwować jego reakcje, możemy upewnić się, że wiadomość jest jasna, a wszelkie wątpliwości rozwiane.

Jeżeli czeka nas niełatwa rozmowa, nie owijajmy w bawełnę. Stawmy jej czoła, im szybciej to zrobimy, tym lepiej.

 

Nie zakładaj, że wiadomość została zrozumiana tak jak Ty ją rozumiesz – bo „każdego pies szczeka inaczej”!

By mieć pewność, że wiadomość została poprawnie zrozumiana, zadawajmy otwarte pytania, które zaczynają się od słów „dlaczego”, „jak” oraz „co”. Te pytania pobudzają refleksję i komunikację.

 

Asertywność

Zdolność do mówienia rzeczy w sposób bezpośredni oraz wyrażający autentyczne uczucia, bez ranienia innych osób. Wiele razy, aby uniknąć konfliktu, nie wyrażamy naszych potrzeb lub tak się spieszymy z przekazaniem naszej wiadomości, że zatracamy dużą część przekazu.

Przyzwyczajmy się do wyrażania rzeczy w sposób bezpośredni, jednak nikomu nie ubliżający. Brońmy swoich praw i potrzeb. Ostatecznie będziemy musieli to powiedzieć tak, czy inaczej. Jeśli wcześniej to zrobimy, nagromadzone napięcie będzie mniejsze, co tylko ułatwi nam wyrażanie siebie i wykluczy potencjalne błędy komunikacyjne.

 

Emocjonalna reakcja

W napiętych oraz frustrujących sytuacjach, bardzo łatwo zareagować emocjonalnie na problem lub pytanie. Wiele osób uważa takie zachowanie za uzasadnione, lecz wcale tak nie powinno być. Tego typu emocjonalna reakcja może zepsuć naszą reputację, zirytować ludzi oraz dać wrażenie, że brakuje nam samokontroli.

Starajmy się zachować spokój zanim odpowiemy czy zareagujemy. Jeżeli czujemy olbrzymie napięcie, które lada chwila wybuchnie, zamknijmy oczy i policzmy do 3 (lub jakakolwiek inna liczba, którą uznamy za odpowiednią). Jeżeli odpowiemy agresją lub w sposób emocjonalny, nasze porozumiewanie się z innymi ulegnie jeszcze większym komplikacjom, a błędy komunikacyjne zaczną się tylko piętrzyć.