Bądź kreatywną osobą!

3 marca 2017

Ludzie, którzy dbają o swoje ciało i zdrowie, chodzą na fitness, siłownię, biegają i stosują przeróżne diety czy zdrowo się odżywiają. A co powinni robić wszyscy Ci, którzy chcą zadbać o swój umysł i poprawić kreatywność?

Śpijmy
Podczas snu nasz umysł uporządkuje wszelkie informacje i powkłada je do odpowiednich „przegródek”. Pozbędzie się też tego, co zbędne. Sen pomaga się zregenerować i zdobyć siły na kolejny dzień pełen kreatywności. A może podczas snu wpadniemy na jakiś ekstra pomysł?

Czytajmy
Bowiem czytanie rozwija wyobraźnię. Nie ma co do tego wątpliwości.

graffiti-1380103__340Próbujmy nowych rzeczy
Bądźmy odkrywcami. Odwiedzajmy nowe miejsca, poznawajmy nowych ludzi, próbujmy nowej kuchni, odwiedzajmy wystawy, obcujmy ze sztuką. Poszerzajmy swoje horyzonty. Podejmujmy intelektualne wyzwania: róbmy coś nowego i wymagającego umysłowo, uczmy się języków obcych, itd.
Tylko nie próbujmy narkotyków. Bez przesady z tym poszerzaniem horyzontów.

Przełamujmy rutynę
Jeśli coś robimy, to zróbmy to inaczej. Możemy pisać lewą ręką.  Zmienić drogę, którą codziennie jeździmy czy chodzimy do pracy. Popatrzmy na świat do góry nogami. Możemy wtedy dostrzec coś niezwykłego.

Spotykajmy się z ludźmi
To inni ludzie są największą inspiracją dla nas. Opowiadane przez nich historie, sposób zachowania, ich wygląd, wypowiedzi pomagają w przybraniu innej perspektywy na świat. Może oczami innego człowieka zwrócimy uwagę na coś, co do tej pory było dla nas nieistotne. Może zainspiruje nas czyjś uśmiech. A może po prostu usłyszymy coś, co pomoże nam stworzyć coś wow.

Bądźmy aktywni fizycznie
Ćwiczenia pomagają zachować aktywność umysłu, a do tego podnoszą ciśnienie i napędzają do dalszego działania. Pozwalają też zredukować stres, którego nadmiar zabija dobre pomysły.

Wszystko zapisujmy
Nośmy przy sobie komputer lub przynajmniej notes i zapisujmy wszelkie przemyślenia. Nigdy nie wiemy, kiedy przytrafi nam się przebłysk geniuszu.

portrait-1485233__340Przygotujmy swoje otoczenie
Nie musi to oznaczać absolutnej ciszy. Niektórzy wolą, żeby w tle grała odpowiednia muzyka. Albo żeby towarzyszyły im dźwięki kawiarni – ale nie muszą wcale do niej wychodzić.

Wykorzystajmy czas podczas rutynowych czynności
Gdy myjemy naczynia albo bierzemy kąpiel, nie musimy skupiać na tym całej swojej uwagi. Wykorzystajmy ten czas na myślenie. Nieprzypadkowo zostały tu wymienione dwie czynności, które wiążą się z kontaktem z wodą. Szum wody dodatkowo pomaga nam kreować nowe pomysły. Serio! Tylko jest jeden problem. W wodzie niczego nie zapiszemy.

Pobądźmy sami ze sobą
Wyizolujmy się czasem, wsłuchajmy się w swój wewnętrzny głos. Podobno kreatywności pomaga niezależność, odcinanie się od grupy, a nawet odrzucenie przez nią. Kreatywność pobudzają kontakty i rozmowy z innymi ludźmi. Dlatego warto z nimi się spotykać i rozmawiać.