Skąd czerpać pewność siebie

5 stycznia 2017

Pewność siebie, poczucie własnej wartości, akceptacja siebie – jak zdobyć, zyskać, jak zwiększyć?
Wydawać by się mogło, że pojęcie pewności siebie, poczucie własnej wartości to cechy, które posiada każdy z nas. Nic bardziej mylnego. Na co dzień zakładamy maskę pewnych, twardo stąpających po ziemi ludzi, skrywając często nieśmiałość, a nawet słabość.
Poczucie własnej wartości to nic innego, jak stan psychiczny zrodzony z naszej własnej oceny na swój temat. Innymi słowy – to, co każdy myśli o sobie. I tu wchodzi kolejne słowo z tym związane – „samoocena”. Te dwa wyrazy, nieodparcie ze sobą powiązane, dają nam ogólny obraz nas – tego kim jesteśmy, naszego charakteru itd. Dlaczego? Bo poczucie własnej wartości pozwala nam obcować z innymi ludźmi, kształtuje nas na tyle, abyśmy na co dzień byli pewni siebie, nie dali się stłamsić przez otaczającą nas rzeczywistość.
Akceptacja siebie – to najtrudniejsze w byciu pewnym siebie. Świadomość własnych zalet i wad jest bardzo ważna. Pomaga nam budować własnych siebie, nie przez pryzmat oczekiwań innych, ale przez to jakimi chcemy być.
Zaakceptowanie siebie nie jest trudne. Opiera się bowiem na byciu życzliwym dla samego siebie. Trzeba uwierzyć, że uda nam się choćby wreszcie zdać prawko (choć lęk jest ogromny – przecież nie umiem, nie poradzę sobie itd.). A jeżeli w końcu uda nam się uwierzyć w siebie, naprawdę możemy zdziałać cuda.
Podobno ciągłe powtarzanie jednego zdania w kółko, może doprowadzić do tego, że w konsekwencji w nie uwierzymy. Codziennie powtarzaj do odbicia w lustrze „Jestem niesamowita/-y”. To podbuduje Twoją samoświadomość i podniesie pewność siebie. Jak? To proste? Po co szukać w sobie wad? Jaki jest tego cel? Czasami wynajdujemy takie wady, których nikt poza nami nie dostrzega albo wręcz nie uważa za wady. Nie ma co na siłę szukać w sobie ukrytych przywar tylko po to, żeby się pognębiać albo wywoływać stany depresyjne. Na świecie nie ma ideałów: każdy ma wady i zalety. To tworzy nas ludźmi, a im szybciej to sobie uświadomisz, tym łatwiej Ci w życie będzie funkcjonować bez zbędnych wyrzutów.

Znalezione obrazy dla zapytania pewność siebie

Cienka linia między pewnością siebie, a egoizmem
Egoizm to wada i to ta zła. Nikt nie lubi samochwał pod tytułem: „Jestem naj, naj, naj…”. W odróżnieniu od innych, egoiści robią wszystko dla siebie i z poczuciem, że wszystko im się należy. Osoba, która zdrowo podchodzi do samego siebie, zna swoją wartość i wie kiedy powiedzieć stop. Egoista wykorzystuje słabsze osobniki do własnych celów, a osoba z poczuciem własnej wartości pomaga innym w dążeniu do celów. Zdrowa pewność siebie nie zabiega o względy, nie jest próżna, akceptuje siebie w takiej postaci jaką jest.

Skąd czerpać pewność siebie?
Jak wszystkiego, tak i cech charakteru można się nauczyć. Można jak mantrę powtarzać sobie pewne słowa, by podbudować własna wartość. Można też, a nawet powinno się pokonywać własne słabości. Lęk przed wystąpieniem publicznym – ćwicz przed lustrem, koleżankami. Do upadłego. Przekłuj to w zalety. I ćwicz, ćwicz, ćwicz.
Najważniejsze w całej kwestii pewności siebie, własnego poczucie wartości i akceptacji, jesteśmy my sami. Każdy człowiek ma lęki, obawy, ale ogromną umiejętnością jest walka z nimi. Nie można poddawać się na starcie, bez choćby jednokrotnego spróbowania. Istotne jest, żeby w tym dążeniu do doskonalenia samego siebie, nie zatracić własnego „ja”. Nigdy nie rób nic wbrew sobie. Dogadzanie innym, czynienie czegokolwiek by zaimponować ludziom, których czasem nawet nie lubimy, nie ma żadnego celu. Znaczącym jest, aby kochać siebie, takim, jakim się jest, a inni niech wsadzą nos w książki, a nie w cudze sprawy.