Jak się motywować?

5 stycznia 2017

Jak motywować się do działania Wielu ludzi nie wie, jak się motywować. Tymczasem prawdą jest, że ludzie potrzebują powodów. Często uzasadniają różne rzeczy, jednak zapominają o uzasadnianiu celu czy trudnych zadań. 

Motywacja wewnętrzna i stan flow

Motywacja może płynąć z zewnątrz oraz z wewnątrz – to znany podział. 

Motywacja wewnętrzna występuje wtedy, gdy motywy naszego działania wypływają „z głębi”, gdy w naturalny sposób chcemy coś zrobić, ponieważ np. zwyczajnie to lubimy, przykładowo lubimy zjeść bezę, zamiast iść pobiegać lub lubimy kupić sobie nową sukienkę, zamiast zrobić porządki w szafie. Proste, prawda? 🙂 

Motywacja zewnętrzna występuje wtedy, gdy motywem naszego działania jest osiągniecie nagrody lub uniknięcie kary.

Oba rodzaje motywowania się są dobre, gdy świadomie z nich korzystamy. Mówi się, że motywacja wewnętrzna jest bardziej efektywna, ponieważ robiąc to, co lubimy mamy dużo większe szanse na tzw. flow lub ferwor (bardziej po polsku) – stan „bycia całkowicie pochłoniętym zadaniem” – moment, gdy nie musimy szukać absolutnie żadnych motywów dla wykonania zadania. Znacie ten stan?

Chcę zamiast muszę

Podobnie często podkreślana jest różnica pomiędzy chcę, a muszę. Najczęściej chcę powiązane jest z motywacją wewnętrzną, a muszę z zewnętrzną.  Jednak, to nie jest wcale takie oczywiste i proste. Pobudkom naszych działań warto przyjrzeć się dokładniej. 

Próbując osiągnąć jakiś wymarzony cel warto świadomie łączyć oba rodzaje motywacji. Silne, wewnętrzne przekonanie będzie bezcenne, ale warto posiłkować się dodatkowymi bodźcami, które zapewnimy sobie z zewnątrz, np.:

To jak się motywować?

Znalezione obrazy dla zapytania jak się motywować

Wszystko, co powyżej jest prawdą i jest cenne, ale uważam, że jeden aspekt bywa wyjątkowo mocno niedoceniany. Moc nawyku i rutyny. Moc brania odpowiedzialności za podjętą decyzję. Moc sprawcza. Siła konsekwencji

Popularność tekstów i szkoleń na temat motywowania się sprawia, że mam wrażenie, jakbyśmy szukali gdzieś tej magicznej motywacji dokładnie tak samo, jak szukamy mitycznego szczęścia. Niby chcemy być zmotywowani, ale najlepiej niech wreszcie ktoś nam da taką magiczną różdżkę, która sprawi, że tyłek sam ruszy się z kanapy i zacznie realizować cele. Tymczasem, nie istnieje taka siła, która sprawi, że nam się zachce, jeśli sami nie podejmiemy decyzji o działaniu.

Magiczna moc to właśnie siła wzięcia odpowiedzialności za podjęte decyzje. Oczywiście, decyzja musi być moja, wypływać z wewnątrz, ale potrzeba konsekwencji, wyrobienia nawyku, rutyny, żeby doprowadzić sprawy do końca. Po podjęciu decyzji nie ma miejsca na negocjacje z samą sobą. Jeśli w głowie pojawia się pytanie: ale dlaczego? Po co? Może jutro będzie lepiej? A jaka jest pogoda? – odpowiedź zawsze jest taka sama. Idę to zrobić, bo tak zdecydowałam. Nikt mnie do tego nie zmusza, nie mam bacika nad głową. Jestem uczciwa wobec samej siebie. Wiem, że robię co w mojej mocy.

 Znalezione obrazy dla zapytania konsekwencjaTaki sposób postępowania jest trudny, bo nie ma na kogo zwalić winy. Nie ma tu miejsca na szukanie wymówek. Albo chcesz coś zrobić, albo nie. Po pewnym czasie takie działanie wchodzi w krew, staje się nawykiem, a stąd już mały kroczek do rutyny. A przy rutynowych działaniach nie zadajesz sobie każdorazowo pytania dlaczego mam coś zrobić, po prostu to robisz.

Te metody nie są uniwersalnym rozwiązaniem dla każdego, jesteśmy tak różni…

Wszystko trzeba robić tak prosto, jak to tylko jest możliwe, ale nie prościej.”

Albert Einstein

Znalezione obrazy dla zapytania jak się motywować