Wymagaj! – od siebie i od innych

18 grudnia 2016

Wymagaj!

Słowo „wymagać” dosłownie oznacza „uzewnętrzniać moc” i jest związane z pokazywaniem człowiekowi, że posiada on potencjał z jakiego może korzystać. Efekt Rosenthala w psychologii wskazuje, że im większe Twoje oczekiwania w stosunku do ludzi, tym lepsze są ich wyniki.
Dlatego wymagam!

Od żony, by była atrakcyjną, mądrą, fascynującą partnerką oraz wspaniałą i kochającą mamą dla naszego dziecka.
Od sprzedawców, by podnosili poprzeczkę i osiągali lepsze wyniki, bo tylko w ten sposób mogą rosnąć i stawać się lepsi.
Od uczniów, którzy jednego dnia dostali materiał i drugiego już mogą wiedzieć jak robić pewne rzeczy.
Od opiekuna mojego rachunku bankowego, by mi przedstawiał systematycznie lepsze oferty i dbał o moje pieniądze.

Zauważyłem co się dzieje, gdy się tego nie robi. Ludzie nie zmienią się, jeśli nie będą mieli powodu. Kobiety nie wystroją się tak bardzo, jeśli nie będą miały dla kogo (inwestycje w wygląd wzrastają statystycznie o 600%, gdy kobieta szuka mężczyzny!!), a mężczyźni zarobią mniej pieniędzy, gdy ich kobiety systematycznie nie będą pytać o kolejne sukcesy i plany. Dzieci będą miały gorsze wyniki w szkole, jeśli ich nauczyciel nie będzie wymagał, a trenujący mniej wyciśnie na klatkę, jeśli trener nie będzie go stymulował. Bez wymagań ludzie gasną, robią się szarzy, zwykli, gnuśnieją i tracą wiarę, że stać ich na więcej.

Zdjęcie użytkownika Mateusz Grzesiak.

Słabe umysły krytykują, uczące się komplementują, silne umysły wymagają. To wielka nagroda, gdy ktoś od Ciebie wymaga — wierzy, że stać Cię na więcej! Otaczaj się takimi ludźmi! Twoi współpracownicy, partnerzy, dzieci, uczniowie zrobią niebotycznie więcej, gdy zaczniesz wymagać. W innym wypadku ich potencjał śpi, bo sami nie mają motywacji ani wiedzy, że mogą z niego korzystać. Masz prawo będąc żoną wymagać, by Twój mąż o Ciebie dbał. Masz prawo będąc dzieckiem domagać się uwagi od rodzica. Masz prawo będąc szefem wymagać, by Twoi pracownicy rośli, a będąc nauczycielem masz prawo wymagać znajomości wiedzy jaką już pokazałeś. Jeśli tego nie robisz, tracisz człowieka wraz z jego potencjałem.

Do dzieła! Czego zaczniesz głośno, klarownie, precyzyjnie wymagać od kogoś i zakomunikujesz u to w dojrzały, motywujący sposób?

przedruk: https://www.facebook.com/mateuszgrzesiak/photos/a.110072662396222.9322.109501372453351/1318870484849761/?type=3&theater