6 zdań, które ludzie z Twojego zespołu pragną usłyszeć

12 grudnia 2016

men-shaking-hands-1194586__340 To poziom operacyjny, to co mówisz i robisz. To techniki, które realizują określone strategie. Nasze słowa są pozornie zwyczajne, a zachowania wydają się powtarzalne, powód, dla którego są używane, będzie dawał im potężny impakt lub go całkowicie odbierał.

Kluczowe znaczenie dla skuteczności przekazu komunikacyjnego ma zrozumienie, co kryje się pod jego naskórkowością, a ta niewidzialna intencja decyduje o sposobie rozumienia naszych słów i zachowań przez odbiorcę.

Poniżej 6 krótkich zdań, które ludzie z naszej firmy, czy nawet nasi bliscy w domu, z całą pewnością pragną usłyszeć. Ich wartość jednak leży nie tylko w samej mocy słów lecz jest ukryta w intencji, z którą je wypowiadamy. Kierujmy się właśnie nią, pozytywnie wpływając na nasze otoczenie.

1. Świetnie to zrobiłeś

Świadomy i pozytywny feedback, jest towarem szczególnie poszukiwanym, gdyż poziom zaufania ludzi do siebie jest jednym z najniższych na świecie (jedynie 12 proc. Polaków zgadza się ze stwierdzeniem, iż większości ludziom można ufać, w Danii 66 proc.). Pozytywne wsparcie w polskiej kulturze, w której 80 proc. ankietowanych systematycznie przeklina, hejting jest raczej zasadą internetowej komunikacji.

Uznanie dla czyjegoś osiągnięcia wyraża optymistyczne, entuzjastyczne wsparcie pochwałą, uśmiechem czy prozaicznym przybiciem piątki, pokazuje przyjacielskie wsparcie, oducza zawiści, ukierunkowuje nagradzany mozg na kontynuowanie chwalonego zachowania.

Pamiętaj by każdego dnia zauważać u swoich bliskich, współpracowników i u siebie takich działań, które podsumujesz szczerym: „Świetnie to zrobiłeś”.

2. Wiem, że stać cię na więcej

W psychologii istnieje kilka praw, które opisują zależność wyniku od nastawienia szefa, lidera, nauczyciela.

Efekt Rosenthala – ludzie chcą spełniać pokładane w nich nadzieje. Jeżeli lider wierzy, że jego podopieczny może mieć lepszy wynik, podświadomie będzie do tego zmierzał i on jako prowadzący, i jego podopieczny, nie chcąc nikomu sprawić zawodu.”

Efekt Galatei – jeżeli mamy pozytywne oczekiwania w stosunku do ludzi, to mimo niesprzyjających warunków zaczynają się oni zachowywać zgodnie z tymi oczekiwaniami.

Efekt Golema jest przeciwieństwem efektu Galatei – ludzie zaczynają się zachowywać zgodnie z negatywnymi oczekiwaniami, nawet jeśli kontekst tego nie wymaga. Pracownicy będą gorzej pracować, gdy szef im wmówi, że się nie uda.

Dlatego z wiarą w optymistyczny zdrowy rozsądek, śmiało oczekujmy postępów od naszego zespołu: „Wiem, że stać cię na więcej”.

3. Wiem, że sobie poradzisz

Pamiętaj, że każdy, nawet najtwardsi z najtwardszych, mają momenty zwątpienia i gorsze chwile: np. gdy dostawcy się spóźniają, gdy oczekiwany kontrakt nie wypalił, czy ważny pracownik zawiódł. W takich chwilach potrzeba wsparcia, nie tylko merytorycznego, czyli wiedzy o tym, jak rozwiązać dany problem – przede wszystkim chodzi:

Bo wtedy właśnie ich cierpliwość i wytrzymałość jest testowana i muszą wtedy usłyszeć od kogoś: Wiem, że sobie poradzisz”.

4. Jakie proponujesz rozwiązanie?

Jest bardzo wielu analityków, którzy diagnozują problemy wśród pracowników. Każdy z nich doskonale wie, co nie działa. Jednak sama diagnoza nie zlikwiduje choroby. Bez konstruktywnych rozwiązań jest to tylko narzekactwo, marudzenie i prowadzi do utraty sprawczości, oddania kontroli zewnętrznym okolicznościom.

W takiej sytuacji kluczowe staje się uczenie w zespole nawykowego szukania rozwiązań minimum trzech, dzięki którym diagnoza spełni swoją analityczną funkcję, a propozycje rozwiązań stworzą więcej opcji na przyszłość. Ich merytoryczna przydatność jest drugorzędna, bo ta przychodzi wraz z doświadczeniem. Chodzi o naukę nawyków konstruktywnego myślenia, które z czasem będzie się wypełniać lepszą treścią.

5. Przepraszam, myliłem się

Pamiętajmy, że przyznanie się do błędu nie jest oznaką słabości, ale siły. Okazanie wstydu jest dowodem na odwagę, a zauważenie własnego przejawu głupoty jest przejawem mądrości. Przywódca, który poza dokonaniami merytorycznymi i uznaniem za wyniki potrafi także być ludzki, zdobędzie szacunek zespołu sercem, a za sercem idzie się bardziej niż za pieniędzmi.

Przywódca łączący siłę z wrażliwością jest człowiekiem przyszłości, bo jego własne zdanie i asertywność w jego bronieniu wraz z empatyczną otwartością na drugiego człowieka daje dostęp do większej ilości zasobów.

Jeżeli zdarzy ci się pomylić, nie unikaj konfrontacji ze swoją ludzką, nieidealną częścią: spójrz innym w oczy i przyznaj się do błędu. Zostanie to docenione.

6. To będzie dobry dzień i dzięki za dzisiaj

Mózg najlepiej zapamiętuje to, z czym miał do czynienia na początku, zgodnie z efektem pierwszeństwa, a idąc za efektem świeżości – z czym na końcu. Kluczowe jest to, jak zaczynamy i jak kończymy, bo na tym skupią się nasi ludzie.

Jeśli więc wychodzimy z domu, całujmy szczególnie mocno rodzinę na pożegnanie, a wracając, od razu witajmy się równie mocno jak rano, w ciepły sposób. Jeśli wchodzimy do pracy, powitajmy wszystkich entuzjastycznie i powiedzmy: „To będzie dobry dzień”, a wychodząc, koniecznie podziękujmy za udany dzień.

Wdzięczność uwolni w ciele produkcję przeciwciał – wszyscy będą zdrowsi, dostarczy zastrzyku endorfin – poczucie szczęścia. Najnowsze badania pokazują, że pracownicy nastawieni na szczęście przynoszą do firmy więcej pieniędzy niż ci, którzy chcą jedynie wyników.

Na podst. art. z miesięcznika Benefit”