Jak dokonać życiowej zmiany? Kilka praktycznych porad.

7 grudnia 2016

exchange-of-ideas-222787__340

Jeżeli chcemy żyć inaczej niż do tej pory, to musimy podjąć wysiłek i zdobyć się na działanie. Jak się do tego zabrać?

 

 

1. Wyznaczmy sobie cel i termin

Zacznijmy od wyznaczenia sobie ściśle określonego celu i terminu, w którym go zrealizujemy. Niesprecyzowane plany typu: „Zadbam o siebie” zamień na konkret, np. „Będę spacerować przez dwie godziny pięć razy w tygodniu i ćwiczyć trzy razy w tygodniu„.

2. Określmy warunki

Ustalmy również, jakie warunki muszą zostać spełnione, ażeby nam się udało zrealizować zamierzenia. Załóżmy, mamy małe dzieci. Ktoś będzie musiał się nimi zająć, byśmy mogli ćwiczyć, na spacer możemy je zabrać ze sobą. Do realizacji planu będziemy więc musieli kogoś zaangażować np. partnera. Z reguły najłatwiej to zrobić stawiając na wspólne wartości. Wytłumaczmy żonie/mężowi, że ćwiczenia poprawią nam samopoczucie, co wpłynie pozytywnie na całą rodzinę, wszyscy na tym skorzystają.

3. Ułatwmy sobie zmianę

Wprowadzanie w życiu zmian nie byłoby takim wyzwaniem, gdybyśmy na drodze do celu nie spotykali żadnych przeszkód. Dobrze się na nie przygotujmy, a wówczas drobne trudności nie uniemożliwią nam realizacji planów. Przechowujmy matę do ćwiczeń w zasięgu ręki, tak byśmy mogli po nią sięgnąć, gdy nabierzemy ochotę na gimnastykę. Skompletujmy rzeczy potrzebne na spacer i spakujmy je do torby, którą powiesimy przy drzwiach wejściowych.

4. Zastosujmy metodę drobnych kroków

Pamiętajmy, że duże przedsięwzięcia przerażają bardziej niż małe. Dlatego podzielmy zadanie na etapy. Nie zakładajmy, że nauczymy się języka w pół roku. Ustalmy, że opanujemy pięć słówek dziennie. Po sześciu miesiącach będziemy ich znali 900.

6. Utrwalajmy sukcesy

Wprowadzanie zmiany jest dużym wyzwaniem. Ale wytrwanie w niej jeszcze większym. Dlatego, gdy uda nam się ją zapoczątkować, nie pozostawiajmy spraw swojemu biegowi, tylko tak ułóż kalendarz, by nie zabrakło nam czasu na kontynuację działania. To pozwoli nam skoncentrować się na zadaniu i wytrwać w postanowieniu.

7. Nie przesadzajmy z nagrodami

Nie nagradzajmy się za wszystkie sukcesy. To sprawia, że za każde kolejne osiągnięcie oczekujemy większej gratyfikacji. Jeśli jej nie otrzymujemy, czujemy się rozczarowani i zniechęceni do pracy. Dlatego jako nagrodę traktujmy fakt, że zbliżamy się do celu.