Kilka sposobów na dobrą atmosferę w pracy

25 listopada 2016

discordance-798855__180Sukces w pracy zależy nie tylko od ambicji, zaangażowania czy talentu pracownika. Wpływa na to również życzliwe otoczenie biurowe, w którym ludzie się wspierają, lubią i szanują. Jeżeli choć jedna osoba czuje się niekomfortowo, może to wpływać na wszystkich. Co więc należy zrobić, by utrzymać dobry klimat w firmie i sprawić, aby praca stała się dla nas czymś więcej niż tylko codziennym obowiązkiem?

Pozytywna atmosfera w biurze powinna zapewniać każdemu z nas poczucie indywidualności, równego traktowania, a co najważniejsze – identyfikacji z firmą. Każdy z pracowników ma wpływ na przyjazne i inspirujące miejsce pracy i można tego dokonać prostymi metodami.

 

Słuchajmy aktywnie

W rozmowie tak samo ważny jest nadawca jak i odbiorca. Gdy chcemy, by inni nas słuchali i brali udział w dyskusji, to my również musimy się w nią włączyć. Kiedy współpracownicy poszukują możliwości rozmowy z nami, okażmy im zainteresowanie i entuzjazm. Podczas konwersacji patrzmy im w oczy, potwierdzajmy, że rozumiemy ich punkt widzenia i delikatnie wtrącajmy nasze zdanie. Nigdy nie patrzmy nerwowo na zegarek, nie pospieszajmy rozmówcy czy nie udawajmy znudzonego. Zdobędziemy szacunek naszą aktywną postawą.

Dajmy się polubić

Osoby, które traktują innych z sympatią oraz uśmiechem, łatwo zjednują i przekonują do siebie ludzi. Nie trzeba przyjaźnić się z każdym. Wystarczy, że relacje będą opierać się na wzajemnym szacunku i koleżeńskości. Dobrym rozwiązaniem jest podejmowanie niezobowiązujących small talków oraz ciepłe gesty w stosunku do pracowników, np. przytrzymanie windy.

Bądźmy optymistami

Nikt nie lubi wiecznych pesymistów. Sprawiają, że atmosfera w pracy słabnie, a ponury nastrój udziela się nawet tym, którzy są zadowoleni. Pogodnie nastawieni pracownicy są odbierani życzliwiej. Ich wystąpienia są lepiej przyjmowane, są bardziej lubiani przez przełożonych oraz współpracowników, a ich kompetencje oceniane są wyżej. Nie trzeba od razu sztucznie zmieniać swojego charakteru, ale warto poćwiczyć inne spojrzenie na pracę i różne problemy dnia codziennego. W większości sytuacji, przy odrobinie dobrych chęci, można je rozwiązać.

Nie odmawiajmy pomocy

Chwila odpoczynku pomiędzy wykonywanymi obowiązkami jest pożądaną formą relaksu. Czasem jednak przytłoczenie obowiązkami nie pozwala na przerwę. Widząc, że koleżanka tonie w papierach, zaproponuj jej wsparcie. Pomagając innym, zaskarbiasz sobie ich sympatię i możesz liczyć w razie potrzeby na równie miły gest. Pamiętaj również, by myśleć zespołowo. Jeśli ktoś nie wywiąże się z zadania, ucierpi na tym wspólny projekt, nawet jeśli Ty zdążyłeś z wszystkim na czas.

Nie plotkujmy

Złośliwe komentarze czy rozpowszechnianie plotek z pewnością nie wpłynie na pozytywną atmosferę w pracy. Takim zachowaniem nikt nie zyska szacunku i zaufania kolegów. Unikajmy wylewnej szczerości, szczególnie dotyczącej innych, komentowania osoby przełożonego czy rozpowszechniania niepotwierdzonych informacji o kolegach z pracy czy zmianach szykujących się w firmie. Uważajmy, jeśli mamy skłonności do moralizowania, bo nie jest to nasza rola. Nikogo nie oceniajmy ani nie przyklejajmy krzywdzących etykietek.

snow-1387237__180Panujmy nad emocjami

Wielu osobom opanowanie emocji sprawia trudności. W chwili silnego wzburzenia, zamiast powiedzieć o kilka słów za dużo, warto wyjść z pomieszczenia i zaczerpnąć kilka głębokich wdechów. Gdy emocje opadną, można merytorycznie podejść do rozwiązania problemu. Irytacja, podniesiony ton głosu czy wytykanie błędów mogą przynieść więcej szkody niż pożytku.

Pracujmy zespołowo

Najważniejsza we wspólnym działaniu jest komunikacja i szacunek do współpracowników. Należy doceniać umiejętności innych i uważnie ich słuchać. Warto również wyrobić w sobie nawyk konstruktywnej i kulturalnej krytyki – to bardzo ważne, by nie wyśmiewać cudzych pomysłów oraz nie obrażać czyjegoś sposobu pracy, czy toku myślenia członków zespołu lub współpracowników.

Rozwiązujmy ugodowo spory

Różnice poglądów i drobne spięcia są nieuniknione w każdym miejscu pracy. Jednak nie wszystkie konflikty muszą być szkodliwe. Właściwie rozwiązania, mogą oczyścić atmosferę w zespole oraz zapewnić nowe spojrzenie na dany temat. Aby załagodzić sytuację sporną ze współpracownikiem, nie pozostawiajmy rozmowy na ostatnią chwilę, by problem nie narastał. Podczas konfrontacji bądźmy konkretni, unikajmy agresywnego tonu. Pohamujmy uprzedzenia czy niechęć do drugiej strony konfliktu. Skupmy się na problemie i wypracowaniu kompromisowego rozwiązania.

Wyeliminujmy irytujące nawyki

Drażniące przyzwyczajenia jednego pracownika potrafią skutecznie uprzykrzyć życie biurowe innym, zwłaszcza gdy zespół pracuje na małych przestrzeniach. Lista denerwujących zachowań jest długa. Począwszy od głośnych rozmów telefonicznych, gadulstwa, kończąc na braku kultury przy spożywaniu posiłków. Warto pamiętać, by nie uprzykrzać współpracownikom życia, a umieć elastycznie dopasować się do zespołu i krytycznie spojrzeć na niektóre swoje zachowania.

Integrujmy się mądrze

Dobrym pomysłem na zgranie zespołu są spotkania współpracowników poza godzinami pracy. Pomaga to zbudować dobrze rozumiejący się zespół, umożliwiając mu poznanie się na gruncie pozabiurowym i ułatwia odciążenie od codziennych obowiązków. Pracownicy nie powinni z nich rezygnować, bo to dobra okazja do zbudowanie lepszych relacji ze współpracownikami. Im jednak zabawa dłużej trwa, tym niektórzy stają się bardziej wylewni i skłonni do zwierzeń. Nie dajmy się wciągnąć w niepotrzebne dyskusje. Szukajmy osób, które lubią się dobrze bawić, ale zawsze wiedzą, kiedy ugryźć się w język i kiedy opuścić imprezę.

Źródło: Monster Polska