Jak być sobą i pozwolić sobie być SZCZĘŚLIWYM

22 listopada 2016

Co drugi w tłumie jest moim nauczycielemKonfucjusz

nude-1820868__340Co to tak naprawdę oznacza: Jestem sobą?

Nie jesteśmy sami na świecie, dlatego wszystko i wszyscy wpływają na nas. Nie możemy nic z tym zrobić. Jak więc być sobą w takim świecie?

Gdybyśmy poszli tym tropem myślenia, to aby móc w pełni być sobą, musielibyśmy chyba zamieszkać na bezludnej wyspie. Tam nikt by nie miał na nas wpływu, więc moglibyśmy robić wszystko to, na co mielibyśmy ochotę.

Jeśli bylibyśmy na bezludnej wyspie, co oznaczałoby dla nas bycie sobą? Czy rzeczy, które chcielibyśmy zmienić w tej chwili, tam już by nie miały dla nas znaczenia? Nie sądzę, bo powodem dla którego chcemy coś zmienić nie jest wmówienie, że coś jest złe – sami potrafimy dostrzec szkodliwość danych rzeczy i chcemy się ich pozbyć. To nasza decyzja.

Bycie sobą również nie musi się wiązać z byciem innym. Może, ale nie musi. Chodzi jednak o intencję działania: może tak wyjść, że podejmując własne decyzje dojdziemy do trochę innego miejsca w naszym życiu niż pozostali ludzie. Będzie to jednak skutkiem ubocznym, a nie zamierzonym celem.

„Jest jedno „ale”: jeśli prawdziwą moją intencją jest „być innym od reszty”, to w ten sposób nie będę sobą, a „będę inny od reszty”.”

Utrata poczucia własnego ja następuje pod zewnętrznym wpływem. Kiedy poddajemy się woli innych albo celowo działamy wbrew powszechnym normom – w jednym i drugim przypadku nie jesteśmy sobą.

Jak więc być sobą? Gdy podejmiemy działania zgodne z własnym sumieniem. W takim razie czy słuchanie zdania innych powoduje, że nie jesteśmy sobą? Nie, ponieważ to brak asertywności to powoduje. My możemy przyjąć słowa drugiego człowieka i ocenić ich wartość w zgodzie z własnym sercem. Możemy się zainspirować słowami drugiej osoby, ale będzie to oznaczać, że odniesiemy je do naszego życia i weźmiemy z nich coś dla siebie.

Więc co oznacza bycie sobą? „Ja to nie jest nic stałego.” Każde zdobyte doświadczenie wpływa na nas, bo przechodzi w mądrość, która nas rozwija. Przez to wraz z upływem czasu możemy patrzeć inaczej na różne rzeczy niż kiedyś.