Mowa ciała

18 listopada 2016

man-845847__340Zazwyczaj każdy z nas zwraca uwagę na dobór słów w codziennej komunikacji. Ale czy wiecie, że nie tylko ona zapewnia skuteczny przepływ informacji? Mowa ciała to kolejny istotny element, dzięki któremu możemy osiągnąć pełne zrozumienie u naszych odbiorców. Poznajmy jej tajniki!

Uzyskajmy wiedzę o możliwościach stwarzanych przez komunikaty niewerbalne, wzmocnijmy siłę naszego przekazu i zyskajmy dodatkowe atuty w procesie przekonywania innych do naszych racji.

Komunikacja niewerbalna to przede wszystkim nasza mowa ciała, czasu, przestrzeni oraz wygląd zewnętrzny. Wielu specjalistów i ekspertów, zajmujących się badaniem przekazywanych przez nas informacji, uważa, że komunikacja niewerbalna oraz mowa ciała, stanowi ponad 50 proc. komunikatu, który przekazujemy w interakcji osobie, z którą rozmawiamy.

Do podstawowych elementów komunikacji niewerbalnej można zaliczyć: gesty, ekspresje mimiczne, postawę ciała, dotyk, strefy dystansu komunikacyjnego, zapach, kontakt wzrokowy, a nawet wygląd.

Składowe komunikacji niewerbalnej i mowy ciała:

girl-1793733__340Gesty: najczęściej wzmacniają przekaz wokalny, jednak zdarza się, że mogą całkowicie zastępować słowa. Klasyfikacja gestów wg Paula Ekmana i Wallace’a Friesena: emblematy, regulatory, ilustratory, adaptatory oraz wskaźniki emocji. Gestami nazywamy półkoliste, zamaszyste i wszystkie inne ruchy rąk i dłoni, które mogą pojawiać się podczas rozmowy. 

Postawa ciała: całkiem niesłusznie przyjęło się uważać, że osoba która splata ręce, czy nogi – jest zdenerwowana czy zamknięta. Być może jest w tym trochę racji, jednak nie do końca. Literatura wskazuje, że zawsze lepiej jest stać prosto z luźno skierowanymi rękoma wzdłuż ciała. Postawa ciała – każdy ma własną opinię jak tak naprawdę powinno wyglądać idealna prezentowana przez nas poza.

Zapach: gra pierwsze skrzypce w relacjach personalnych i społecznych. Już 8 molekuł substancji zapachowej jest w stanie wywołać pobudzenie niezbędne do pojawienia się odczucia zapachu. To dzięki jamie nosowej oraz znajdującym się w jej wnętrzu receptorom włoskowym jesteśmy w stanie wyczuć zapach. Perfumy mogą podnieść pozytywne wrażenie odnoszące się do danej osoby, a nieprzyjemny natomiast sprowadza je do pierwiastka.

Ekspresje mimiczne: stanowią bardzo ważne jak nie najważniejsze źródło, które pozwala stwierdzić nam czy ktoś jest zadowolony i szczęśliwy, czy też smutny i przygnębiony. Zazwyczaj osoba uśmiechnięta ma w stosunku do nas dobre intencje, jednak uśmiech może kamuflować prawdziwe emocje. Przypadek odmienny jest wtedy, gdy ktoś jest zły bądź niezadowolony. To właśnie ekspresje mimiczne pozwalają nam odkodować jakie emocje i nastawienie ma w stosunku do nas osoba, z którą rozmawiamy.

Podział stref dystansu na 3 przestrzenie komunikacyjne wg Edwarda T. Hall:

sport-1685740__340Kontakt wzrokowy: wchodzi w skład „złotego trójką” komunikacji niewerbalnej. Między innymi dzięki spojrzeniu możemy przypuszczać, czy ktoś faktycznie jest nami zauroczony, czy też nie. Jeżeli nasze spojrzenie jest krótkie, a nasz wzrok jest „rozbiegany” komunikujemy lekceważenie. To samo dotyczy zbyt długiego wpatrywania się w oczy naszego rozmówcy, które może oznaczać wrogość bądź nietakt.

Dotyk: to wywieranie ucisku na nasze ciało bądź ciało innej osoby. To głównie dzięki naszym dłoniom możemy przywitać się z inną osobą, podając jej rękę lub witając się policzkami przez „buziaka”. Dotyk ponadto klasyfikowany jest na trzy kategorie, mianowicie: dobry, przypadkowy oraz mało elegancki.

Wygląd: wygląd zewnętrzny jest ważnym elementem w komunikacji, a precyzuje ten termin następująco: wygląd to wykorzystanie wrażenia do wywierania wpływu na innych.