Odpowiedzialność moja? Twoja? nasza?

24 października 2016

Nie szukajmy odpowiedzialnych za błędy młodości, lecz przyjmijmy swoją odpowiedzialność za przyszłość. – John Fitzgerald Kennedy

odpowiedzialnosc

Wszystko co robimy, czynimy na własną odpowiedzialność. Prędzej czy później doświadczymy konsekwencji naszych działań oraz/lub ich braku. Zdarzają się jednak ludzie, którzy naiwnie wolą odpowiedzialność przerzucać na innych, wchodzą w rolę ofiary i tym samym wiją sobie przytulne gniazdko niepowodzenia. Sami okradają się ze szczęścia, uprawiając duchową martyrologię biczują się najbardziej toksycznymi nawykami: narzekaniem i obwinianiem innych.
1. Narzekając i użalając się nad sobą wymuszają dla siebie współczucie – grają na Twoich emocjach udowadniając, że zawsze tylko dają, a nic lub prawie nic nie otrzymują w zamian. 
Poznasz ich po:  „Tyle dla Ciebie robię, a Ty co?”
2. Znajdą każdy argument, by obwinić Ciebie, czy też okoliczności za swoje cierpienie i całe zło, jakie ich spotyka. Poznasz ich po: „To nie moja wina, że …”

Tacy ludzie stają się mistrzami nieszczęścia, chociaż jeszcze o tym nie wiedzą.

Do perfekcji opanowali nawyki nieszczęśliwego życia i niestety… obdarowują nimi wszystkich wokół.
Dobra wiadomość jest taka, że jak każdy nawyk, również i te można zmienić. Jest jeden warunek: trzeba tego chcieć i trzeba chcieć zmienić się dla SIEBIE. Zgodnie z mądrością „LUDZIE NIE PRZYCIĄGAJĄ TEGO, CZEGO CHCĄ, ALE TO CZYM SĄ”