Dlaczego ludzie kupują?

19 października 2016

zakupy-1Ludzie kupują, ponieważ mają pewną potrzebę. Dlaczego wydajemy więcej, niż to konieczne? Twoje decyzje związane z nabywaniem tego wszystkiego, co kupujesz, są determinowane myślami, które zostają odciśnięte w Twojej podświadomości poprzez system przekonań, jaki rozwinąłeś. Kiedy udajesz się na zakupy, Twój świadomy umysł daje sygnał do rozpoczęcia działań, ale potem to Twoja podświadomość staje się motorem, mechanizmem napędzającym działanie. Podobnie jak nie podejmujesz świadomej decyzji dotyczącej tego, co sądzić na temat danej osoby, kiedy spotykasz ją po raz pierwszy, nie sprawujesz całkowitej kontroli nad sobą w chwili, w której decydujesz, co kupić.

Ludzie wykazują większą skłonność do dokonywania zakupu, kiedy są w stanie, który określić można jako emocjonalny; to znaczy znajdują się we właściwym stanie umysłu. Ludzie kupują, kiedy czują niepokój lub kiedy nadarza się wielka okazja. Emocje, nastrój oraz okoliczności stanowią czynniki wpływające na to, w jaki sposób kupujemy to, co kupujemy. Konsumenci, którzy znajdują się w dobrym nastroju, będą bardziej świadomi pozytywnych cech produktu lub usługi niż ci klienci, którzy są smutni, zdenerwowani lub rozżaleni w chwili, w której próbujesz ich przekonać. Próby zamknięcia transakcji w negocjacjach z kimś, kto znajduje się w niewłaściwym stanie umysłu, mogą być naprawdę irytujące.

Kupowanie oraz podejmowanie decyzji jest czymś, o czym musimy dowiedzieć się czegoś więcej. Istnieje siedem psychologicznych powodów, dla których kupujemy wszystko i nic. Rzadko kiedy potrzebujesz wszystkich tych rzeczy, ale zawsze potrzebujesz przynajmniej jednej z nich. Akronim REASONS (oznacza: powody) wyraża wszystkie te kluczowe, psychologiczne wyzwalacze: Rzadkość, Empatia i Ego, Autorytet, Specjalna okazja, Obowiązek, Nerwowość oraz Silna presja społeczna.