Wystąpienia publiczne – czyli jak się przestać bać?

17 października 2016

speaker-1596210__180Odczuwasz stres przed przemówieniem czy prezentacją? To nic dziwnego, ponieważ lęk przed wystąpieniami publicznymi jest jednym z najbardziej powszechnych i odczuwa go ok. 75% osób. Są jednak sposoby by go zredukować.

Ludzie boją się wystąpień publicznych tak bardzo, że woleliby iść do stomatologa niż musieć wygłaszać prezentację. Jeśli i Ty jesteś w tej grupie, to kilka poniższych tricków może pomóc Ci pokonać lęk.

Dlaczego i kiedy się boimy wystąpień publicznych?

Lęk jest związany z poczuciem własnej wartości. Jeśli nasze poczucie wartości jest obniżone to częściej i mocniej go odczuwamy. Bardzo ciekawe jest to, że osoby o niskim poziomie stresu, nawet kiedy denerwują się przed przemową, to w trakcie, zaczynają się uspokajać. Natomiast te, które mają nieco wyższy poziom stresu, denerwują się coraz bardziej w trakcie przemowy. Nieustanna praca nad podwyższaniem poczucia własnej wartości popłaca.

Jak sobie radzić z lękiem?teacher-403004__180

Trema przed wystąpieniami publicznymi nie przechodzi sama z siebie. Dobrze wiedzą to m.in. aktorzy, którzy odczuwają tremę nawet pomimo wielu lat doświadczenia. Pomóc może jednak kilka porad:

papierosy podnoszą ciśnienie, zaczynasz się pocić, ręce zaczynają Ci się trząść, gardło zaciska się, głos trudniej wydobyć z krtani. Jeśli palisz, idealnym momentem na papierosa jest chwila „PO” udanej prezentacji.

alkohol, choć może się wydawać panaceum na problemy, jest największym wrogiem publicznych wystąpień. Po pierwsze, duża część osób może zauważyć, że wsparłeś się w taki sposób, a to nie robi dobrego wrażenia. Po drugie, stres wzmacnia oddziaływanie alkoholu. Więc jeśli wydaje Ci się, że jesteś w idealnym stanie, w czasie prezentacji możesz zacząć mówić niewyraźnie a myśli nie będą chciały się ułożyć w całość.

actor-542726__180Kilka nietypowych strategii, które pomogą tuż przed wystąpieniem:

Powodzenia!!!!