Szukasz inspiracji? – bądź inspiracją!

21 września 2016

Dlaczego małe dziecko wciąż próbuje wstawać na nogi? Upada, ale uparcie wstaje? Kibicują mu rodzice, klaszczą, uśmiechają się, nagrywają te najważniejsze chwile w jego życiu. Dlaczego w późniejszym wieku nikt nam już głośno nie kibicuje, nie dopinguje, nie mówi: jesteś świetny, idź dalej, wierzę w Ciebie, rozwijaj swoje talenty, rób to co kochasz!

inspiracja

Amerykański model wychowania polega na tym, by chwalić, chwalić i wmawiać dziecku, że jest „cool” i „smart” na każdym kroku. A my co? Im młodszy organizm, tym mocniej wierzy, że potrafi, bo nie wie, że nie potrafi. Na jednym ze szkoleń coach posłużył się przykładem kierowcy w różnym wieku. Najmłodsza grupa wiekowa nie wie, że nie umie i wydaje jej się, że umie. Kolejna wie, że nie umie i nie umie. Nie wiem, jak ocenić tych, co wiedzą, że nie umieją a wydaje  im się, że umieją. Do której grupy Ty należysz?

Jeśli milion razy usłyszysz w swoim młodym życiu, że jesteś mądry, świetny i ktoś jest z Ciebie dumny, to choćbyś trafił na buca, to świetnie i szybko zdasz sobie sprawę z potrzeby zmiany sytuacji.

Dlaczego tak łatwo przesiąkamy stereotypami, słuchamy tych, co nie wierzą, że uda się coś zrobić dobrze? Dlaczego marnujemy swoje talenty, na ciepłą posadkę od – do. Dlaczego przechodząc z firmy do firmy, nastawiamy się, że znów będziemy robić to samo, tylko w innym opakowaniu? I zabrzmi to jak slogan, ale nawet mając ogromne chęci innego stylu pracy, szybko przystosowujemy się do tego, co zastajemy.

To jest powód, dlaczego najlepsi nie mają stałego wynagrodzenia, pracują na kontraktach, systemach prowizyjnych. Świetny handlowiec potrzebuje motywatorów, potrzebuje wyzwań, potrzebuje wsparcia, mądrego nauczyciela, INSPIRACJI.

A jeśli go nie ma w najbliższym otoczeniu, może to miejsce czeka na Ciebie?