Nasz wygląd a biznes

14 września 2016

Czy nasz wygląd zewnętrzny przekłada się na biznes?

W procesie porozumiewania się, wg przeprowadzonych badań, sygnały niewerbalne wywierają na rozmówców pięciokrotnie większy wpływ niż używane przez nich słowa. W sytuacji niezgodności obu rodzajów komunikatów, te o charakterze werbalnym uznawane są za nieprawdziwe i mimo naszych szczerych chęci i starań, nie uda nam się, przykładowo zawrzeć umowy z klientem.


Dodatkowo nasz wygląd zewnętrzny, przekłada się na nasz sposób zachowania. Wiele z przeprowadzonych badań dowodzi, że największą karierę w biznesie mają szansę zrobić atrakcyjni ludzie, a
własny wizerunek ma bardzo duży wpływ nie tylko na sukcesy zawodowe, ale również osobiste. Na atrakcyjność składają się nie tylko cechy wrodzone takie jak kształt twarzy czy figura, ale przede wszystkim te, na które można mieć wpływ: ubiór, odpowiednio dobrana fryzura, makijaż. Wyglądając dobrze i z klasą, poczujesz się bardziej atrakcyjnie i dodasz sobie pewności siebie.

Co więc składa się na poprawną, biznesową stylizację? Są to m.in.:

Często jednak popełniamy podstawowe błędy w stylizacji biznesowej, czyli:

Kolor w biznesie:

Co oznaczają wybrane kolory?

Jakie jest nowe podejście do stylu w biznesie?

Wraz z rosnącą popularnością dress code pojawia się również krytyka etykiety ubioru. Zarzucano nadmierną ingerencję w życie osobiste i indywidualizm pracowników, a także ograniczanie ich kreatywności i innowacyjności poprzez stylizacyjne restrykcje. By wyjść pracownikom naprzeciw, w niektórych przedsiębiorstwach wprowadzono jeden dzień w tygodniu, zwykle jest to piątek, w którym obowiązuje strój bardziej swobodny – tzw. Casual friday. Dzięki temu pracownicy mogą poczuć się w firmie bardziej swobodnie, jednak i tu obowiązują pewne zasady:

 Na podsumowanie, odpowiednio dobrany strój to:

Zdając sobie sprawę z tego, jak silne jest oddziaływanie wyglądu zewnętrznego, powinniśmy świadomie kreować własny styl w biznesie. Jest niezwykle wiele czynników, które wpływają na to, jak jesteśmy odbierani przez inne osoby. Ktoś pracujący w biznesie, gdzie obowiązuje elegancki dress code, musi się z tym liczyć podwójnie. Jego ubiór i prezencja wpływa na jakość biznesowych kontaktów, a więc i na zasobność portfela. Poznaj etykietę ubioru biznesowego i nie pozwól sobie na stylowe faux pas!