O sukcesie

8 września 2016

„Sukces jest jak ciąża. Wszyscy ci gratulują, ale nikt nie wie ile razy trzeba było dać się wyruchać, aby to osiągnąć.” – Michał Leszek

handshakes-930178__180

Sukces boli Ciebie

agirl-218706__180Skąd my to znamy? Pomyślmy ile razy próbowaliśmy coś zrobić i cały czas ktoś nam odmawiał, albo pozostawało bez odpowiedzi – i to jeszcze bardziej boli. Co robi normalny człowiek w takiej sytuacji? Daje sobie spokój, poddaje się, twierdząc – to nie ma sensu. Lecz są tacy, którzy działają dalej i dochodzą do swojego celu – odnoszą sukces.

 

Sukces boli innych

„Bo coś takiego jest nad Wisłą, że bardzo lubimy kogoś podrzucać do góry, a potem upuścić i wdeptać w ziemię, ale po ludzku, tak żeby włosy wystawały (…). Bo ogólnie jesteśmy narodem łagodnym, szlachetnym i dobrodusznym. I to nie jest nawet nasza zasługa. Po prostu taką naturę otrzymaliśmy od Boga. Najlepszy dowód, że powiesiliśmy tylko dwóch biskupów, zamordowaliśmy tylko jednego prezydenta i spaliliśmy tylko jedną stodołę pełną ludzi. Mogą nam wiele zarzucić, ale jesteśmy wyrozumiali jak mało kto. W naszym kraju można okraść, ukraść, zdradzić, oszukać, ostatecznie zamordować i jakoś tam zrozumiemy i wybaczymy (…) Tylko jednego wybaczyć nie możemy. Sukcesu.” – Janusz Głowacki

Janusz Głowacki odniósł sukces w USA. W naszym kraju jeśli ktoś się stara i mu wychodzi to musi być twardym. Często można usłyszeć, że to ma po znajomości czy ukradł. Co do kobiety odnoszącej sukces daje się słyszeć: „Ciekawe komu dała?”. A niektórzy wypowiadają się :”przecież każdy tak potrafi.” Takie wymówki borą się z faktu, że tak można wytłumaczyć sobie własne niepowodzenia. Nie przyznajemy się do tego, że ktoś inny chciał, pracował i się starał. Dlatego łatwiej nam jest uznawać, że odnieśli sukces po znajomości. Gdy umniejszymy czyjeś osiągnięcia to czujemy się lepiej. Jest w tym strach, bowiem boimy się, że innym się uda a nam nie. Trzeba skoncentrować się na sobie, a nie na innych.

 

Sukces weryfikuje znajomych

snow-1387237__180Prawdziwe jest powiedzenie „Przyjaciół poznaje się w biedzie.” A prawdziwsze „Przyjaciół poznaje się po tym, jak znoszą twoje szczęście”.

Zastanówcie się nad tym, jak inni obsmarowują ludzi, którzy odnieśli sukces. Z chęcią wbili by im nóż w plecy. To nie są przyjaciele.

Kiedyś przeczytałam, że „kluczem do sukcesu i do fajniejszego życia jest uświadomienie sobie, że zawsze będzie ktoś, kto będzie miał więcej. I kiedy to zrozumiemy, zwyczajnie łatwiej będzie nam żyć.”

 

Sukces nie daje szczęścia

Człowiek, który odniósł sukces, zawsze na końcu zostaje sam ze sobą i cierpi piekielne tortury, ponieważ stracił całe swoje życie.

„Szukał, ryzykował wszystko, co miał. Teraz odniósł sukces, a jego serce jest puste, dusza pozbawiona wartości, brak mu aromatu, brak poczucia błogości.” – Osho

„Planeta nie potrzebuje więcej „ludzi sukcesu”. Planeta desperacko potrzebuje więcej ludzi, którzy tworzą pokój, uzdrowicieli, odnowicieli, opowiadających historie i kochających każdego rodzaju. Potrzebuje, żeby ludziom żyło się dobrze w ich miejscach. Potrzebuje ludzi z moralną odwagą, którzy chcą podjąć wysiłek, żeby stworzyć świat bardziej przyjaznym dla jego mieszkańców i ludzkim. A te wartości mają mało wspólnego z sukcesem w znaczeniu w jakim postrzega go nasza kultura.”
– Dalai Lama

Powyższe słowa mówią o tym, że wizerunek człowieka sukcesu to człowiek, który narzeka na ciągły bak czasu, dla siebie i rodziny. Są nerwy i ryzyko. Wielu z nich ma dużo pieniędzy, ale nawet chwili na to, aby zachwycić się wschodem czy zachodem słońca, bo całą uwagę pochłania im biznes.

Nie można mieć ciastka i zjeść ciastka.

Ludzie sukcesu często stają się jego niewolnikami. Pisał o tym Isaiah Berlin:

„Pragnąć czegoś więcej to zapewne głęboka nieuleczalna potrzeba metafizyczna; ale pozwolić, aby to pragnienie determinowało naszą praktykę, to symptom równie głębokiej, a bardziej niebezpiecznej niedojrzałości moralnej i politycznej.”

 

Relacje

man-918536__180

Szczęścia nie daje bogactwo ani sława tylko prawidłowe relacje. Jesteśmy szczęśliwsi, zdrowsi jeśli jesteśmy bardziej związani z rodziną, przyjaciółmi, z najbliższym otoczeniem czy mamy fajnych sąsiadów. Bowiem dobry związek – relacja – nie tylko chroni nasze zdrowie, ale również chroni nasz umysł. Jeśli masz koło siebie osobę, która Cię wspiera i możesz na niej polegać pozostajesz dłużej bystry, Twoja pamięć dłużej jest dobra.

 

Co wybierasz?

Należy wybrać czy chcesz sukces czy szczęście, ponieważ bardzo rzadko można mieć jedno i drugie. Sukces to coraz większe poświęcenia.

latin-929823__180

Ale istnieje coś takiego co może połączyć i sukces i szczęście w jedno – to jest pasja.

 

Zachowujemy się tak, jakby naszymi głównymi potrzebami były wygoda i luksus, podczas gdy do szczęścia potrzebujemy pasji, której się z entuzjazmem poświęcamy.

 

 

Żyj z pasją, a nabierzesz tego szlachetnego szlifu, który diament zamienia w brylant.

silver-1584973__180