10 porad, które pomogą Ci zrobić karierę

8 września 2016

Przedstawiam 10 najważniejszych wskazówek udzielonych przez kobiety, które odniosły spektakularny sukces na swojej drodze zawodowej. Szukasz motywacji i wsparcia na polu zawodowym? Jeśli tak to te porady są z całą pewnością dla Ciebie.

 1. Wstawaj wcześnie

  Kobiety zdały sobie sprawę, że sukces przychodzi łatwiej, kiedy sami z rozpędu rozpoczynamy swój dzień. Wstajemy wcześniej by pobiegać, poćwiczyć, pospacerować czy popływać. Mamy wtedy więcej energii na cały dzień.

 2. Częściej negocjuj podwyżkę

  Według przeprowadzonych badań, kobiety obawiają się prosić o podwyżkę, nie negocjują tak często i skutecznie jak mężczyźni. Ma to przełożenie w zarobkach, pogłębiają się różnice w ich wysokości obu płci. W najbardziej rozwiniętych krajach kobiety ciągle zarabiają od 80 do 85% tego, co mężczyźni. Różnice pogłębiają się wraz z wiekiem. Dwudziestoparoletnia kobieta zarabia ok 90% wynagrodzenia dwudziestoparoletniego mężczyzny. Trzydzieści lat później będzie to już tylko 75%. Mam nadzieję, że te liczby zadziałały na Twoją wyobraźnię i skłonią do tego, by w ciągu najbliższych dni iść po podwyżkę. 🙂

 3. Deleguj obowiązki

  Zarówno dla dobra swojego, jak i swoich współpracowników, staraj się przekazywać część swoich obowiązków.

 4. Dobieraj sobie mentorów i wykorzystuj ich możliwości

  „Któregoś dnia zrozumiesz, że szukasz tego, co już posiadasz.”

  – Anthony de Mello

 5. Bądź ciekawa świata

  Najmądrzejszą rzeczą, którą możesz zrobić, to ciągle zadawać pytania.” – Anne Sweeney

  W dzisiejszych czasach, gdy zmiany dokonywane są bardzo szybko, trzeba pozostać otwartą, ciekawą wszelkich nowości, zawsze gotową do nauki i adaptacji do nowych warunków. Kobieta powinna być wiedziona przez ciekawość, gdyż to właśnie rodzi ekscytację i prowadzi do pojawienia się nowych pomysłów.

 6. Słuchaj

  Dobrze jest współpracować z ludźmi, którzy są od Ciebie mądrzejsi, słuchaj ich uważnie. Jeżeli jesteś w stanie przyjmować różnorakie informacje to Twoje wnioski będą bardziej kompleksowe.

 7. Wyznacz swoje cele

  Naucz się, że w pracy, tak i w życiu należy wyznaczać sobie cele, zarówno te krótko-, jak i długoterminowe. Warto także przygotować plan, by je osiągnąć.

  Zadaj sobie następujące pytania: „Gdzie byłam?”, „Gdzie jestem teraz?”, „Gdzie zmierzam i w jaki sposób tam dotrę?”. Jeżeli firma, w której obecnie pracujesz, pomaga Ci te cele osiągnąć, to idź na całość. Jeżeli nie, to chyba wiesz co trzeba zrobić.

 8. Bądź odważna

  Przede wszystkim powinnaś zdać sobie sprawę z tego, czego pragniesz i zacząć podążać za celem. A to wymaga odwagi.

  Rada dla Ciebie jest taka – jeśli pojawia się szansa, skorzystaj z niej.

 9. Przyzwyczaj się do słowa „nie”

  Jest to jedna z najtrudniejszych fraz do wypowiedzenia w przypadku kobiet. Trzeba dużo ćwiczyć, by w decydującym momencie było łatwiej. Więc naucz się asertywności. Czasami sama usłyszysz „nie”, czasami to Ty będziesz musiała wypowiedzieć to słowo i odmówić.

 10. Bądź uparta

  Sukces wymaga, zatem upartości, wytrzymałości oraz cierpliwości, gdyż większość kobiet osiąga szczyt kariery po trzech dekadach wytrwałej pracy.