Nawyk drogą do sukcesu

5 września 2016

Nawyk drogą do sukcesu

Stwierdzenie, że najważniejszy jest początek, nie jest niczym odkrywczym. Jest najważniejszy i – często najtrudniejszy. Jak zatem zacząć, aby osiągnąć zamierzony efekt i nie przerwać działań przy pierwszych oznakach zniechęcenia?

road-368719__180

Trzeba by zastanowić się nad tym, jakie czynności wykonujemy bez wysiłku. Najczęściej wskazujemy – oprócz oczywistych przyjemności oraz niezbędnych do życia czynności fizjologicznych – wszystko to, co robi się automatycznie, np. codzienne mycie zębów, sprawdzanie poczty elektronicznej czy ścielenie łóżka. Wszystko to, co robione na co dzień, nosi nazwę nawyków. Kiedy coś stanie się nawykiem, najczęściej wykonujemy automatycznie i bez większego skupienia czy wysiłku.

coffee-841099__180

Aby jakaś czynność mogła stać się nawykiem, powinna być wykonywana codziennie przez okres 21 dni. Po tym czasie nie jest już dla nas nowością, a staje się rutyną. Niestety, tej stosunkowo krótkiej próby czasu nie przechodzi większość naszych postanowień. Podejmując nową aktywność warto jest założyć, że będzie się ją wykonywało przez 21 dni, bowiem ten czas jest na tyle krótki, że łatwiej będzie nam zmusić się do działania, niż gdybyśmy nie założyli granic czasowych. Jednocześnie 21 dni to na tyle długi okres, po którym można już osiągnąć coś, czego nie będzie się chciało zmarnować.

dolphin-1548405__180